Esra YAVUZ

Uzmanlik Alanlari : Yetişkin Bireysel Terapi, Aile ve Çift Terapisi, Cinsel Terapi

Uzman Klinik Psikolog Esra Yavuz, Almanya'nın Duisburg şehrinde doğmuştur. Anadil seviyesinde Almanca, çok iyi seviyede İngilizce ve orta düzeyde İspanyolca bilen Esra Yavuz, aynı zamanda işaret dili de bilmektedir. İlk, orta ve lise öğrenimini Almanya’da tamamlayan Yavuz, 2010 yılında Beykent Üniversitesi Psikoloji bölümünü kazanmıştır. Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri Servisi'nde ve Haliç Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde staj görevlerini yerine getirmiştir. Çapa Tıp Fakültesi Davranış Nörolojisi ve Hareket Bozuklukları biriminde gönüllü olarak, 1 yıl boyunca Uzm.Klnk.Psk. Ayfer Tumaç öncülüğünde çalışmalara katkı sağlamış ve Nöropsikolojik test uygulamalarını gözlemleyip sürece destek olmuştur. 2014 yılında “Beykent Üniversitesi’nde Öğrenim Gören Genç Kızların Premenstrual Sendrom Düzeylerinin Belirlenmesi“ konusunda lisans tezini tamamladıktan sonra onur öğrencisi olarak mezuniyete hak kazanmıştır. Mezuniyetinin ardından, yaklaşık 2 yıl boyunca Altın Hayat Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde psikolog olarak özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarla (mental retardasyon, öğrenme güçlüğu, down sendromu, otizm spektrum) sosyal beceri kazandırma ve öğrenmeye hazırlık alanlarında çalışmıştır. Eş zamanlı olarak ailelere psikoeğitim seansları ve aile danışmanlığı servisleri sunmuştur. Bu esnada mesleğine yönelik yerel ve ulusal gelişmeleri ve eğitimleri takip etmiş, farklı sertifikasyonlar almaya devam etmiş konferanslara katılarak günümüz psikoloji çalışmalarına katkı sağlamıştır. 2016 yılında yüksek lisans eğitimini Birleşik Krallık, Wales’de (Galler), Swansea University Abnormal and Clinical Psychology tamamlamıştır. “The Influence of İllness Beliefs and Coping Beliefs on İndividual’s Coping Methods” (Hastalık İnançlarının ve Üstesinden Gelme İnançlarının Kişinin Baş etme Yöntemleri Üzerindeki Etkisi)” konusu üzerine olan bitirme tezini başarıyla savunarak 2017 yılında ''Uzman Klinik Psikolog'' unvanına sahip olmuştur.

Yüksek lisans mezuniyetinin ardından, Türkiye’ye dönmüş ve Psikoterapi ve Psikoloji Uygulamaları Enstitüsü’nde danışan görmeye başlamıştır. Çeşitli anaokullarında rehberlik ve aile danışmanlığı hizmeti vermiştir. Bunun yanı sıra çocuklara psikolojik değerlendirme testleri uygulamıştır.

Şu anda Maya Vakfı’nda Klinik Psikolog olarak ruh sağlığı ve psikososyal destek alanında saha çalışmaları yürütmekte olup; göç ve savaş mağduru çocuklara psikososyal destek vermektedir. Bu süreçte Uzman Sanat Terapisti Bihter Yasemin Adalı ve Leyla Akca’da süpervizyon süreçlerine dahil olmaktadır. Burada grup seansları, bireysel seanslar ve aile eğitimleri gerçekleştirmektedir.
2019 yılından itibaren ise İnsula Psikoloji’de, yetişkin, ergen ve çocuklarla bireysel terapi yapmaktadır. Eş zamanlı olarak, çift ve aile terapisi, cinsel terapi uygulamalarına devam etmektedir. Başlıca çalıştığı alanlar: depresyon, panik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, sosyal fobi, yaygın anksiyete bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, ergenlik problemleri, kişilik bozuklukları, davranım bozukluğu, çiftler arası iletişim problemleri, vajinismus, erektil disfonksiyon, erken boşalma ve disparoni ile çalışmaktadır.
 

 


Eğitimler:

Evlilik ve Çift Terapisi (CİTEB, Gökhan Göksu)

Cinsel Terapi (CİSED, Cem Keçe)

Hipnoterapi ( HTİ Turkey, Dr.John Butler)

Çocuk-merkezli BDT ve Oyun Terapisi Eğitimi (Dr.Murat Artıran)

Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi (Prof. Dr Perin Yolaç)

Rorschach Eğitimi (2018-halen, Rorschach Türk, Tevfika Tunaboylu İkiz)

Sanat Terapisine Giriş Eğitimi (2020, Leyla Akca)

Çocuk Koruma ve Güvenliği Eğitimi (2020, Hayata Destek Derneği)

Ergen ve Çocuklarla Görüşme Teknikleri Eğitimi (Gamze Akarca)